Do czego służy mieszarka ręczna do zapraw budowlanych

Aby wygodnie, wydajnie i szybko przygotować zaprawę budowlaną, najlepiej użyć takiego urządzenia jak mieszarka ręczna. Jest ona ważnym narzędziem w każdej firmie budowlanej, warto posiadać ją także w domowym warsztacie. Mieszarki ręczne do zapraw występują w wielu wariantach – mogą być np. elektryczne, akumulatorowe, w wersji z wiertarką lub z podwójnym mieszadłem. Czym dokładnie jest to urządzenie? Jakimi parametrami się charakteryzuje?

mieszarka do zapraw

Czym jest mieszarka

Mieszarka to narzędzie, za pomocą którego można przygotować różnego rodzaju zaprawy niezbędne do wykonania remontu i innych prac budowlanych. Dzięki niej można wymieszać takie substancje, jak tynk, farba, masa szpachlowa czy zaprawa klejowa. Niestety, dziś mieszarka do zapraw jest narzędziem docenianym głównie przez fachowców. Z tego też powodu efekty remontów domowych często nie są takie jak być powinny właśnie ze względu na nieprawidłowe przygotowanie różnego rodzaju zapraw (bez użycia mieszarki).

Element, bez którego nie ma mieszarki

Najważniejszym elementem każdej mieszarki jest mieszadło. Potocznie bywa ono nazywane mieszarką, jednak nie należy mylić ze sobą tych dwóch pojęć (miano „mieszarki” odnosi się albo do całego urządzenia wraz z mieszadłem, albo do samego napędu). Mieszadła różnią się między sobą średnicą oraz kierunkiem obrotu. Mieszadło rozrabiające zaprawę z góry na dół jest zalecane do zapraw płynnych, które dzięki temu nie rozpryskują się. Do gęstszych substancji lepiej wybrać kierunek z dołu do góry – wówczas można łatwiej i szybciej uzyskać gładką zaprawę. Warto o tym pamiętać, bo w przeciwnym razie w zaprawie mogą pojawić się grudki i pęcherzyki powietrza.

Moc urządzenia

Drugim istotnym parametrem mieszarki jest moc urządzenia. Oczywiście, im jest ona wyższa, tym mieszarka lepiej poradzi sobie z dużą ilością zaprawy, nawet gęstej. Ale na wydajność wpływ ma także prędkość obrotowa oraz wysoki moment obrotowy. Ten ostatni parametr okaże się przydatny zwłaszcza podczas prac z zaprawami suchymi.

Napęd mieszarki ręcznej

Warto wspomnieć również o napędzie mieszarki ręcznej do zapraw. Może być nim tak zwana mieszarka lub wiertarka. Druga opcja jest tańsza, ale jednocześnie polecana raczej do sporadycznych prac.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current month ye@r day *